Jak korzystać z kolektorów słonecznych - odkrycie 2020! - Portal Fotowoltaika

fotowoltaika zielona góra

Energia słoneczna w domu

Słońce daje niesamowite możliwości wykorzystania jako energii odnawialnej. Takiej, która nie niszczy środowiska i jest tania w eksploatacji. Właśnie z tego powodu coraz więcej firm i osób prywatnych inwestuje w kolektory słoneczne, k

Jak  korzystać z kolektorów słonecznych - odkrycie 2020! - Portal Fotowoltaika fotowoltaika zielona góra
tóre są w stanie przemienić fotony w prąd zasilający wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym. Zbyt piękne, by było prawdziwe? Otóż wcale nie. Świadczy o tym zainteresowanie właścicieli nieruchomości, którzy obserwując sytuację na świecie zauważają coraz większą potrzebę inwestycji w źródła odnawialne. Właśnie dlatego fotowoltaika staje się synonimem ekologicznego podejścia do życia. Energia odnawialna pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które można wydać na całkiem inne rzeczy. Miesięcznie to nawet ponad sto złotych, które w kilkanaście lat dają całkowity zwrot inwestycji. Oczywiście kiedyś na takie rozwiązanie mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi, ale dzisiaj dzięki dofinansowaniom i wsparciu samorządów każdy może wprowadzić zmiany w swoim gospodarstwie domowym.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną, która nauczyła się wykorzystywać dobra natury (promieniowanie słoneczne) do własnych celów (wytwarzana energii elektrycznej). Już dziś takie zestawy fotowoltaiczne występują w wielu budynkach. Każdy tak naprawdę może też łatwo wyposażyć w nie własny obiekt mieszkalny czy jeszcze inny lokal. A czy warto? Z całą pewnością tak. Energia pozyskiwana z promieni słonecznych jest tańsza, ale też - co najważniejsze - pochodzi z naturalnego źródła, którego mamy pod dostatkiem.

Skoro energia odnawialna jest tańsza, ten kto uzyska do niej dostęp, będzie mógł ją wykorzystać także i do innych celów, by np. ogrzać mieszkanie lub podgrzewać z jej pomocą wodę. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, które pozwala na sporą oszczędność pieniędzy. Warto też dodać, że kolektory słoneczne produkują energię, której nie trzeba od razu zużywać. Jeżeli ma się jej za dużo, można po prostu ją przechować i zmagazynować bądź nawet sprzedać, by móc na niej nie tylko oszczędzać, ale także i zarabiać.

Wykorzystywane są najczęściej do podgrzewania wody

Fotowoltaika to pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Energia pozyskiwana ze słońca jest obecnie trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej. Wykorzystuje się ją zarówno do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody w budynkach, jak i do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory, zegarki czy lampy. Energia odnawialna wykorzystywana jest też w sygnalizacji drogowej i w parkomatach.
Kolektory słoneczne umożliwiają zamianę energii płynącej ze słońca na energię cieplną za pomocą nośnika, którym może być gaz lub ciecz. Wykorzystywane są najczęściej do podgrzewania wody w basenach, do wydobycia ciepła technologicznego. Mają zastosowanie również podczas chłodzenia budynków, czy wspomagania centralnego ogrzewania. Mogą być płaskie, gazowe, cieczowe, a także próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne.
Zamontowanie kolektorów słonecznych jest doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie zużywa się duże ilości prądu i płaci wysokie rachunki.

Fotowoltaika już od wielu nie traci

Fotowoltaika już od wielu nie traci na popularności, jednak od momentu wdrożenia programu rządowej pomocy "Mój Prąd", energia odnawialna tylko zyskuje zwolenników.
Wszystko za sprawą wydajności i oszczędności. Montując panele fotowoltaiczne oszczędzamy pieniądze i dbamy o środowisko. Realne korzyści dla domowego budżetu są niezwykle istotne w dobie, kiedy prąd systematycznie drożeje. Darmowa energia dla domu pozwala zasilić sprzęty domowego użytku i wytworzyć niezbędną energię, która konieczna jest do codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym.
Kolektory słoneczne powoli wypierane przez panele fotowoltaiczne są trwalsze i wydajniejsze. Co ważne! Wytwarzają prąd również w miesiące pozbawione słońca, zatem dostęp do darmowego prądu jest w systemie ciągłym.
Fotowoltaika to nasza przyszłość. To nie tylko realne korzyści dla domu, ale również troska o nasze środowisko. To świadomość troski o los naszych dzieci, które będą musiały zmierzyć się z problemem zanieczyszczonego powietrza w przyszłości.